Nie muszę Was chyba przekonywać, że aktywność fizyczna jest kluczem do dobrego samopoczucia – psychicznego i fizycznego. Kubeczek menstruacyjny Selenacup to produkt idący w parze ze sportowym stylem życia, bo dostosowuje się do naszego ciała. Ale czy ćwiczenia fizyczne podczas menstruacji są dobre dla naszego zdrowia? Jeśli tak, to które dni są najlepsze na trening, a które niekoniecznie?

W czasie pierwszych dwóch dni okresu czujemy się osłabione i zazwyczaj mamy ochotę wyłącznie na leżenie w łóżku, zajadanie się słodkościami i oglądanie filmów.

Właśnie w te dwa pierwsze dni tracimy najwięcej krwi. Dodatkowo występują bardziej lub mniej odczuwalne skurcze, które towarzyszą złuszczaniu się błony śluzowej macicy. Uniemożliwiają one prawidłowe napięcie mięśni stabilizujacych tułów, przede wszystkim mięśnia poprzecznego brzucha. Sprawia to, że utrzymanie prawidłowej postawy jest niezwykle trudne. Również kręgosłup lędźwiowy nie jest zabezpieczony w odpowiedni sposób.

Z mojego doświadczenia wynika, że z tego względu w te pierwsze dwa dni najlepiej odpuścić sobie trening. Jeśli macie taką możliwość, zadbajcie wtedy o swój komfort. Dajcie sobie czas na odpoczynek i relaks. Jeśli jednak jesteście osobą, która nie wyobraża sobie dnia bez aktywności fizycznej, polecam wybrać spokojniejsze formy. Takie, które nie tylko zrelaksują, ale również nie narażą na dodatkowe osłabienie organizmu. To zatem idealny czas na stretching czy jogę. Szczególnie polecam tę drugą, gdyż jest wiele asan (pozycji) dedykowanych na czas menstruacji. Dają one dużą ulgę, zwłaszcza jeśli ma się bolesny okres.

W pozostałe dni menstruacji możecie już bez żadnych obaw czy ograniczeń korzystać ze swoich ulubionych aktywności fizycznych. Pamiętajcie jednak, że w trakcie okresu organizm kobiety jest bardziej podatny na przeziębienie. Z tego powodu warto po treningu zadbać o odpowiednie wyciszenie organizmu. Nie wystawiajcie spoconego ciała bezpośrednio na warunki atmosferyczne, zwłaszcza teraz, w okresie jesienno-zimowym.

Podsumowując: w pierwsze dwa dni okresu lepiej odpocznijcie. Dajcie sobie czas na relaks. Jeśli jednak zdecydujecie się na spokojniejszą aktywność fizyczną, to kubeczek Selenacup zapewni Wam niezawodną ochronę i komfort, tak potrzebne w te dni.