Kubeczek menstruacyjny to niezwykle komfortowa alternatywa na czas okresu. Jednak będzie on spełniał wszystkie swoje funkcje jedynie, gdy rozmiar zostanie odpowiednio dobrany. Ważne, żebyś wiedziała, co ma znaczenie przy doborze rozmiaru kubeczka. Na co należy zwrócić uwagę. Zachęcam Cię do lektury niniejszego artykułu przed zakupem. Dzięki temu możesz uniknąć niepotrzebnej frustracji w związku z dokonaniem wyboru w sklepie.

Budowa ciała
Przy doborze kubeczka ważny jest zarówno wzrost, jak i budowa ciała oraz typ budowy. W tabelce z rozmiarami wyszczególniono graniczny wzrost 170 cm. Jednak powinnaś do niego podchodzić z pewną rezerwą. Nie oznacza bowiem, że jeśli masz 169 cm to odpowiedni dla Ciebie będzie rozmiar S, a przy 171 cm kupujesz już M. Bardzo ważną dodatkową kwestią jest budowa ciała i szerokość bioder. Jeśli masz 170 cm wzrostu, ale posiadasz również filigranową budowę ciała, z wąskimi biodrami, będziesz potrzebować mniejszego rozmiaru, niż kobieta o wzroście 165 cm o mocnej budowie ciała, szczególnie jego dolnej części i szerokich biodrach.

Aktywność seksualna
Nie bez znaczenia jest również fakt, czy jesteś dziewicą czy może jesteś aktywna seksualnie. Jeśli jesteś dziewicą zdecydowanie wybierz mniejszy rozmiar. Po rozpoczęciu współżycia możliwe, że będziesz musiała wymienić kubeczek na większy. Choć to będzie zależeć oczywiście od Twoich wymiarów i pozostałych aspektów.

Ciąża
Ważną kwestią są przebyte ciąże, przede wszystkim w aspekcie siły mięśni dna miednicy. Jeśli masz za sobą ciąże, to zazwyczaj będziesz potrzebować większego kubeczka. Nie jest to zależne od tego czy rodziłaś siłami natury, czy miałaś cesarskie cięcie. Sama ciąża obciąża mięśnie dna miednicy i je osłabia. Jednak jeśli jesteś osobą aktywną, ćwiczysz mięśnie dna miednicy, dzięki czemu są one po porodzie w dobrej kondycji, to może się okazać, że nie będziesz musiała zmieniać kubeczka na większy. Jeśli jednak zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie nie wzmacniałaś mięśni dna miednicy i dodatkowo masz pracę siedzącą, to będziesz potrzebować kubeczka w większym rozmiarze.

Mięśnie dna miednicy
Jeśli już jesteśmy przy mięśniach dna miednicy, to muszę podkreślić, że mają one znaczenie nie tylko w przypadku przebytych ciąż. Te mięśnie osłabiają się jeśli spędzasz zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej oraz gdy masz nieprawidłową postawę, szczególnie złe ustawienia miednicy i kręgosłupa lędźwiowego. Jeśli ich nie wzmacniasz, to z wiekiem będą słabnąć. Niektórzy twierdzą, że ich siła spada znacząco już u kobiet po 30 roku życia. Przy słabych mięśniach dna miednicy będzie potrzebny większy rozmiar kubeczka. Jednak pamiętaj, że te mięśnie można z powodzeniem, w prosty sposób wzmacniać. Już pisałam o tym wcześniej, więc zajrzyj koniecznie na poprzednie wpisy na naszym blogu. Podsumowując: jeśli prowadzisz siedzący, nieaktywny tryb życia, nigdy nie wzmacniałaś mięśni dna miednicy, to bardzo prawdopodobne, że są one słabe i będziesz potrzebować większego rozmiaru kubeczka. Jeśli natomiast regularnie ćwiczysz, masz prawidłową postawę ciała, wzmacniasz mięśnie dna miednicy, to może się okazać, że również mniejszy rozmiar, niż ten odpowiedni dla Twojego wzrostu, będzie odpowiedni.

Wysokość szyjki macicy
Tu znaczenie ma długość kubeczka. Nie zawsze wysokość szyjki macicy idzie w parze z wzrostem. Bywają kobiety wysokie, które mają niską szyjkę i odwrotnie niskie kobiety, które mają wysoką szyjkę. Dlatego też przed zakupem kubeczka dobrze byłoby dowiedzieć się, jak jest w Twoim przypadku. Jeśli sprawdzisz, jak daleko od wejścia do pochwy znajduje się szyjka macicy, będziesz wiedzieć, jaką długość powinien mieć kubeczek. Jednak jeśli z innych wskazać wyjdzie, że kubeczek powinien być większy, a masz niższą szyjkę, to sprawdź jaka jest długość kubeczka bez pętelki, gdyż ją możesz po prostu usunąć. Więcej na temat wysokości szyjki macicy pisałam w poprzednim wpisie na temat aplikacji kubeczka. Warto, żebyś tam również zajrzała.

Przed zakupem kubeczka na spokojnie przeanalizuj wszystkie wyżej wymienione czynniki wpływające na dobór rozmiaru. Jeśli nadal będziesz mieć wątpliwości napisz do mnie. Chętnie pomogę Ci w tym wyborze.