Aplikacja kubeczka czasem może sprawiać pewne trudności. Szczególnie podczas pierwszych prób. Jednak zazwyczaj już przy kolejnej menstruacji przebiega bezproblemowo. Na początku daj sobie trochę czasu i cierpliwości, a szybko przekonasz się, jakie to łatwe. Podczas aplikacji kubeczka powinnaś pamiętać o kilku ważnych sprawach. Kubeczek w pochwie powinien całkowicie się rozłożyć i zassać. Dodatkowo ważne, żeby został zaaplikowany na prawidłową głębokość. Pamiętaj także o odpowiedniej higienie. Zawsze przed, jak i po aplikacji kubeczka umyj dokładnie ręce.

Sposoby złożenia kubeczka możesz zobaczyć na filmiku umieszczonym na naszej stronie. Najlepiej przetestuj parę różnych opcji i sprawdź która będzie dla Ciebie najłatwiejsza do wykonania. Jednak pamiętaj, że znaczenie ma nie tylko sposób złożenia kubeczka, ale również pozycja jaką przyjmiesz w trakcie aplikacji. Najmniej wygodna wydaje się być pozycja stojąca. Jeśli jednak nie masz jak przybrać innej, to umieść jedną nogę na podwyższeniu. Oprzyj ją na przykład o brzeg wanny. Wypróbuj także pozycję siedzącą oraz kuczną. Szczególnie podczas pierwszej menstruacji z kubeczkiem, ponieważ w tych pozycjach aplikacja jest najłatwiejsza. Jesteśmy różnie zbudowane i dla każdej inna pozycja oraz inny sposób złożenia kubeczka będzie najlepszy. Zatem daj sobie czas na testowanie i sama zadecyduj, jaki sposób jest dla Ciebie najbardziej komfortowy.

Kubeczek będzie mógł spełniać prawidłowo swoją funkcję, jeśli odpowiednio się zassa. W tym celu musi się całkowicie rozłożyć w pochwie. Po aplikacji przejedź palcem dookoła po kubeczku, sprawdzając czy wszystkie ścianki są gładkie. Jeśli tak nie jest i w którejś części ścianki czujesz wgniecenie, to spróbuj okręcić kubeczek dookoła. Możesz również delikatnie popchać go w górę lub pociągnąć w dół. Pomocne może być kilkukrotne napięcie i rozluźnienie mięśni dna miednicy. Zazwyczaj takie zabiegi pomagają. Czasem jednak warto wyciągnąć kubeczek i zaaplikować go jeszcze raz.

Ważną kwestią jest głębokość, na którą umieścisz kubeczek w pochwie. Po pierwsze nie powinien on wystawać na zewnątrz. Nie powinien być również umieszczony zbyt głęboko. Szczególnie ważne jest, żeby nie był wyżej niż szyjka macicy, gdyż takie umiejscowienie sprawi, że będzie przeciekał. Wysokość szyjki macicy jest sprawą indywidualną dla każdej kobiety i zmienia się w trakcie cyklu. W trakcie menstruacji, szczególnie w pierwszych jej dniach szyjka zazwyczaj jest położona najniżej. Dlatego też czasem zdarza się, że niektóre kobiety umieszczając kubeczek dokładnie w tym samym miejscu w pochwie, na początku menstruacji skarżą się na przeciekanie kubeczka, a w późniejszych dniach jest już wszystko w porządku. W takim przypadku w pierwszych dniach okresu trzeba zaaplikować kubeczek nieco niżej. Warto przed kupnem kubeczka sprawdzić, jaka jest odległość pomiędzy wejściem do pochwy, żeby dobrać odpowiedni rozmiar, a przede wszystkim długość kubeczka. Najlepiej sprawdź wysokość szyjki macicy kilka razy w ciągu cyklu, szczególnie podczas pierwszych dni okresu. Samodzielne określenie wysokości szyjki macicy nie jest trudne. Najłatwiej sprawdzić w pozycji siedzącej lub kucznej. Znajduje się ona na przedniej ściance pochwy, tej od strony pęcherza moczowego. Może znajdować się od kilku do kilkunastu centymetrów od wejścia do pochwy. Na pewno poczujesz, że trafiłaś na szyjkę macicy, gdyż zwyczajnie nie ma w tym miejscu pochwy nic innego. Jeśli sama nie jesteś w stanie jej zlokalizować poproś o to swojego ginekologa przy okazji najbliższej wizyty.

Pamiętaj, aby aplikacja kubeczka odbywała się na rozluźnionych mięśniach. Czasem zdarza się, że na skutek stresu mięśnie dna miednicy się spinają. Jeśli są one nadmiernie napięte, wówczas kubeczek może nie rozłożyć się w pełni w pochwie. Zdarza się, że bardzo mocne spięcie może nawet uniemożliwić włożenie kubeczka do pochwy. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim podczas pierwszych aplikacji zapewnij sobie spokojne miejsce. Najlepiej, żeby nie była to publiczna toaleta, tylko Twoja prywatna. Taka, w której czujesz się swobodnie. Ułóż się wygodnie, w dogodnej dla Ciebie pozycji. Rozluźnij się, zrób kilka spokojnych oddechów. To na pewno ułatwi aplikację, szczególnie jeśli masz tendencję do napinania mięśni.