Jedną z zalet kubeczka menstruacyjnego jest jego pojemność – znacznie większa niż chłonność tamponów czy podpasek. Dzięki temu możesz go opróżniać rzadziej niż wymieniać inne produkty higieniczne. Czasami jednak zdarza się, że potrzebujesz opróżnić kubeczek w miejscu publicznym. W tym wpisie dowiesz się jak tego dokonać.

Wiem, że wiele kobiet przed zakupem kubeczka ma wątpliwości dotyczące jego opróżniania i zachowania odpowiedniej higieny w publicznej toalecie. Bez obaw. Są bowiem na to sprawdzone rozwiązania. Oto one:

Toaleta z umywalką

Najlepiej jeśli mamy możliwość skorzystania z toalety, gdzie w tym samym pomieszczeniu znajduje się zarówno muszla klozetowa, jak i umywalka. Warto poszukać toalety dla niepełnosprawnych, gdyż zazwyczaj one właśnie tak wyglądają. Wówczas po prostu opróżniasz kubeczek do sedesu, opłukujesz go i ponownie aplikujesz. Nic prostszego!

Woda w butelce

Jeśli masz do dyspozycji zwykłą kabinę, w takich warunkach również możesz opróżnić kubeczek i odpowiednio zadbać o higienę. Przede wszystkim przed wejściem do kabiny umyj dokładnie ręce. Są różne sposoby czyszczenia kubeczka, po jego opróżnieniu do toalety. Najbardziej oczywistą i teoretycznie najprostszą opcją jest wzięcie ze sobą butelki wody mineralnej do kabiny i przemycie kubeczka tą wodą. Z własnego doświadczenia wiem, że dokładne wymycie kubeczka wodą z butelki nie jest takie proste. Zależy to od gęstości krwi menstruacyjnej. Nie jest to tak samo łatwe, jak wymycie kubeczka pod bieżącą wodą. Według mnie lepiej najpierw wytrzeć kubeczek papierem toaletowym lub chusteczką higieniczną i dopiero na koniec przemyć go wodą z butelki.

Chusteczki higieniczne

Jeśli nie masz w zwyczaju mieć ze sobą wody, to są również inne sposoby. Możesz nosić przy sobie chusteczki do higieny intymnej i nimi wyczyścić kubeczek po opróżnieniu. Coraz częściej dostępny jest również spray do dezynfekcji kubeczków menstruacyjnych. Wystarczy nim spryskać kubeczek po wcześniejszym wytarciu go papierem toaletowym. Również dokładne wyczyszczenie kubeczka chusteczką higieniczną, a umycie go dopiero przy kolejnym opróżnianiu, nie będzie błędem.

Wypróbuj różne sposoby czyszczenia kubeczka i znajdź ten najwygodniejszy dla siebie. Na wszelki wypadek miej zawsze przy sobie w trakcie menstruacji wodę, chusteczki do higieny intymnej lub spray do dezynfekcji. Wówczas żadna sytuacja Cię nie zaskoczy.