Często zadawane pytania dotyczące kubeczka menstruacyjnego znajdziecie w dedykowanej sekcji na naszej stronie. Jednocześnie ciągle otrzymujemy od Was kolejne pytania. Postanowiliśmy więc zebrać te, które często się powtarzają w specjalny wpis blogowy. Zapraszamy do lektury!

Czy kubeczka menstruacyjnego może używać dziewica?

Tak, kubeczki menstruacyjne są przeznaczone również dla dziewic. Pamiętaj, że w takim przypadku należy zaopatrzyć się w kubeczek w rozmiarze S. Przed pierwszą aplikacją potrenuj zwijanie kubeczka na różne sposoby i sprawdź, który jest dla Ciebie najłatwiejszy. Uważaj również podczas wyciągania kubeczka z pochwy. Zwróć uwagę, żeby był dobrze rozszczelniony, zanim zaczniesz go ciągać.

Podczas pierwszej aplikacji, szczególnie jeśli wcześniej nie używałaś tamponów, wybierz spokojne, bezpieczne miejsce, gdzie nikt Ci nie będzie przeszkadzał. Rozluźnij się, zrób kilka głębokich oddechów. Zacznij od pozycji siedzącej lub z jedną nogą uniesioną i opartą na przykład o brodzik czy wannę.

 

Czy mogę używać kubeczka menstruacyjnego razem z wkładką domaciczną?

Wkładka domaciczna nie przeszkadza w użytkowaniu kubeczka. Owszem, może dojść do przypadkowego usunięcia spirali podczas wyciągania kubeczka, jednak to ryzyko jest mniejsze niż przy używaniu tamponów. Przede wszystkim zachowaj ostrożność podczas usuwania kubeczka i nie ciągnij go, dopóki nie masz pewności, że został rozszczelniony.

Powinnaś również aplikować kubeczek najniżej jak to możliwe. Warto, żebyś sprawdziła, czy sznureczki od wkładki nie zostały zaciśnięte po aplikacji między kubeczkiem a ścianką pochwy.

 

Czy po ciąży należy zmienić rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Tak. Ciąża oraz poród zazwyczaj osłabiają mięśnie dna miednicy i zmniejszają ich elastyczność. W takim przypadku najczęściej ścianki pochwy nie będą ściśle przylegać do kubeczka w poprzednim rozmiarze, a mięśnie nie będą mogły go odpowiednio uszczelnić i przytrzymać. Aczkolwiek zdarzają się przypadki, że po pewnym czasie kubeczek sprzed ciąży będzie się nadawał do dalszego użytkowania. Dzieje się tak u kobiet, które regularnie wzmacniają mięśnie dna miednicy po porodzie i są aktywne fizycznie.

 

Czy można odciąć pętelkę na końcu kubeczka?

Tak, można odciąć pętelkę. Nie będzie miało to wpływu na funkcjonalność kubeczka. Uważaj jedynie, żeby w trakcie odcinania nie uszkodzić nożyczkami samego kubeczka. Zdarza się, że krótszy kubeczek jest Ci potrzebny ze względu na niską szyjkę macicy, a jednocześnie z uwagi na przykład na przebyte porody nie możesz sobie pozwolić na mniejszy rozmiar. Zdarza się, że u niektórych kobiet kubeczek po aplikacji przeszkadza, zahacza o bieliznę. W takich przypadkach warto obciąć pętelkę, co zwiększy komfort użytkowania.