najczęściej zadawane pytania
 • Co to jest zespół wstrząsu toksycznego (TSS) i czy może wystąpić używając kubeczka menstruacyjnego?

  Zespół wstrząsu toksycznego (TSS) jest bardzo rzadką, ale poważną chorobą bakteryjną, która może wystąpić szczególnie podczas menstruacji. TSS może być wywołany poprzez środki higieny intymnej, w rzadkich przypadkach poprzez kubeczek menstruacyjny. W związku z tym ważne jest zachowanie higieny dłoni podczas stosowania kubeczka menstruacyjnego, opróżnianie go najpóźniej po 8 godzinach i zawsze czyszczenie zgodnie z rekomendacjami. W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych należy natychmiast usunąć kubeczek i skonsultować się z lekarzem odnośnie TSS.

 • Gdzie są produkowane i jak powstają kubeczki menstruacyjne Selenacup?

  Nasze kubeczki produkowane są w Polsce. Obejrzyj film z wizyty w fabryce: https://www.youtube.com/watch?v=-87Wr2GfpGw&t=1s

 • Co to jest kubeczek menstruacyjny Selenacup?

  Kubeczek menstruacyjny Selenacup to wykonany z miękkiego medycznego silikonu pojemnik o tulipanowym kształcie, który po złożeniu wkładany jest do pochwy w trakcie miesiączki. Płyn miesiączkowy zbiera się w kubeczku. Po opróżnieniu i przemyciu czystą wodą z użyciem łagodnego mydła, kubeczek jest gotowy do ponownego użycia. Kubeczek służy do wielokrotnego użytku, co oznacza, że możesz z niego korzystać nawet przez kilka lat!

 • Używam tamponów i podpasek, dlaczego kubeczek jest lepszym rozwiązaniem?

  Kubeczek menstruacyjny Selenacup, w przeciwieństwie do tamponów i podpasek, wykonany jest z medycznego silikonu bezpiecznego dla zdrowia. Dodatkowo kubeczek zwiększa komfort podczas miesiączki, ponieważ wymieniasz go rzadziej niż tampony i podpaski. W zależności od tego, jak intensywny jest Twój okres, możesz używać kubeczka bez wymiany maksymalnie 8 godzin. Kubeczek jest też tańszym rozwiązaniem niż tampony i podpaski w dłuższej perspektywie czasowej, ponieważ jednego kubeczka możesz używać nawet przez kilka lat.

 • Jakie są zalety kubeczka Selenacup?

  Selenacup zapewnia maksymalnie 8 godzin bezpiecznej ochrony. W dłuższej perspektywie czasowej używanie Selenacup jest znacznie tańsze niż wydatki na tampony i podpaski, ponieważ kubeczek może być używany przez kilka lat, jeśli odpowiednio o niego dbasz. Selenacup nie wysusza pochwy, ponieważ nie wchłania płynu miesiączkowego, ale go gromadzi. Wrażliwa flora pochwy pozostaje w równowadze i jest mniej podatna na grzyby i inne zarazki. Używając Selenacup dbasz środowisko, ponieważ nie produkujesz ogromnych ilości trudnych do rozłożenia odpadów w postaci jednorazowych artykułów higienicznych. Podczas pływania, Selenacup utrzymuje szczelność i zabezpiecza przed dostaniem się do pochwy zarazków.

 • Kupiłam kubeczek Selenacup i co dalej?

  Gratulujemy mądrego zakupu! Przeczytaj instrukcję, którą dołączyliśmy do kubeczka. Opisujemy w niej krok po kroku, jak zacząć swoją przygodę z kubeczkiem. Po wyjęciu z opakowania wyparz kubeczek w gorącej wodzie. Umyj ręce. Przyjmij wygodną i komfortową dla Ciebie pozycję np. opierając się jedną nogą o wannę, przykucnij lub usiądź na toalecie. Następnie złóż Selenacup i wsuń go do pochwy, tak aby żadna część kubeczka nie wystawała. Jednak nie wkładaj go za głęboko, żebyś nie miała problemów z jego usunięciem. Bądź cierpliwa i nie zniechęcaj się po pierwszych nieudanych próbach. Przyzwyczajenie się do kubeczka i znalezienie własnego sposobu aplikacji, może Ci zająć trochę czasu. Zanim nabierzesz wprawy, kubeczek może trochę przeciekać, więc na początku możesz na wszelki wypadek i dla większego bezpieczeństwa dodatkowo używać wkładki higienicznej. Wysiłek na pewno będzie opłacalny i nie będziesz już chciała się rozstawać z kubeczkiem Selenacup podczas tych wyjątkowych dni!

 • Jak składać kubeczek Selenacup przed włożeniem go do pochwy?

  Przed włożeniem do pochwy należy złożyć kubeczek, aby zmniejszyć jego rozmiar. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób. Instrukcję krok po kroku znajdziesz na poniższych zdjęciach, jak również na naszym filmiku instruktażowym.

  1. Najprostszym ze sposobów na złożenie kubeczka jest kształt litery C. Chwyć kubeczek dwoma rękami, ściśnij i złóż w połowie.
  2. Aby uzyskać kształt litery S, chwyć kubeczek dwoma rękami, ściśnij i pociągnij za jego końce w przeciwnych kierunkach.
  3. Możesz wcisnąć kciukiem krawędź do środka.
  4. Cyfrę 7 uzyskasz chwytając ściśnięty kubeczek za róg i składając go do środka.

 • Jaka jest pojemność kubeczka Selenacup?

  Rozmiar S ma pojemność 21 ml, rozmiar M 26,12 ml, a rozmiar L 33,71 ml.

 • Jak mam wybrać właściwy rozmiar kubeczka?

  Kubeczek menstruacyjny Selenacup powinien szczelnie przylegać do ścian pochwy. Nie powinien się zsuwać i powinno się go łatwo wkładać, jak i wyjmować. Prawidłowy rozmiar kubeczka zależy od obfitości okresu oraz anatomii. Wzrost i waga nie są kluczowe. Wybierając właściwy rozmiar weź pod uwagę:

  • Obfitość Twojego okresu: jeśli nie masz obfitych miesiączek, wystarczy mniejszy rozmiar Selenacup. Jeśli Twój okres jest obfity, lepszy będzie większy rozmiar, dzięki czemu będziesz mogła rzadziej opróżniać kubeczek.
  • Twoje mięśnie dna miednicy: w przypadku słabszych mięśni dna miednicy, np. w związku z siedzącym trybem życia, małą aktywnością fizyczną, rekomendujemy większy rozmiar.
  • Pozycja Twojej szyjki macicy: określi to czy potrzebujesz dłuższego, czy krótszego kubeczka. By zmierzyć wysokość szyjki macicy włóż czysty palec do pochwy, aż znajdziesz coś, co przypomina czubek nosa. Jeśli wyczuwasz szyjkę macicy dopiero po włożeniu całego palca (lub nie wyczuwasz jej, ponieważ Twoja szyjka macicy jest wyżej niż dosięga palec), wskazany będzie rozmiar M lub L. Jeśli dotykasz szyjki już połową palca, sięgnij po kubeczek Selenacup w rozmiarze S lub M. Jeśli wyczuwasz szyjkę jeszcze wcześniej, wybierz rozmiar S. 
  Jeśli wciąż nie jesteś pewna, jaki jest dla Ciebie właściwy rozmiar, nie wahaj się do nas napisać. Z chęcią pomożemy Ci w doborze Selenacup. Pojemność poszczególnych rozmiarów:
  • S: 21,00 ml
  • M: 26,12 ml
  • L: 33,71 ml

 • Czy kubeczek może sam wypaść?

  Bez obaw. Kubeczek sam nie wypadnie jeśli właściwie dobrałaś rozmiar. Kubeczek po rozłożeniu całkowicie przylega do ścianek pochwy a dodatkowo jego górna krawędź po całkowitym rozłożeniu ma większą średnicę niż wejście do pochwy. Kubeczek jest trzymany na swoim miejscu przez mięśnie dna miednicy.

 • Czy mogę używać kubeczka Selenacup podczas uprawiania sportu?

  Jak najbardziej, tak! Kubeczek jest nie tylko bezpieczny podczas uprawiania sportu, ale również niezwykle wygodny. Jest niewyczuwalny, nie przecieka jeśli jest prawidłowo założony i może być opróżniany maksymalnie co 8 godzin. Dodatkowo nie musisz się martwić o utylizację, ponieważ kubeczek służy do wielokrotnego użytku i po opróżnieniu i przemyciu wodą z użyciem łagodnego mydła, możesz go założyć ponownie. Możesz go swobodnie używać podczas pływania czy jazdy konnej jak również podczas uprawiania innych sportów.

 • Czy mogę używać kubeczka Selenacup w nocy?

  Tak. Kubeczek może być używany zarówno w dzień jak i w nocy. Działa prawidłowo w każdej pozycji, również leżącej.

 • Kiedy muszę opróżnić Selenacup?

  Ponieważ każda kobieta jest inna i każda z nas ma miesiączki o różnej intensywności, częstotliwość opróżniania kubeczka, również jest sprawą indywidualną. Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z kubeczka i nie wiesz jak często go opróżniać, zalecamy, aby Selenacup był opróżniany w podobnych odstępach czasu jak zazwyczaj wymieniałaś tampony czy podpaski. Po krótkim czasie dowiesz się, jak długo możesz nosić swój kubeczek. Zalecamy jednak, aby nie opróżniać go później niż po 8 godzinach od założenia.

 • W jaki sposób opróżnić kubeczek?

  Aby opróżnić kubeczek, wylej jego zawartość np. do toalety. Po umyciu wodą z użyciem łagodnego mydła, możesz go ponownie założyć.

 • W jaki sposób myć i dezynfekować kubeczek?

  Przed pierwszym użyciem i pomiędzy miesiączkami należy wyparzyć kubeczek w gorącej wodzie gotując go przez 2-3 minuty. Możesz skorzystać z mikrofali. Użyj do tego celu dołączonego do kubeczka pojemnika. Napełnij go wodą  i umieść w mikrofali na 2-3 minuty przy 800 - 1000 W. W trakcie miesiączki wystarczy, że po opróżnieniu przemyjesz go czystą wodą z użyciem łagodnego mydła. Pamiętaj jednak, aby przed ponownym założeniem dokładnie wypłukać mydło. Jeśli nie masz dostępu do umywalki, możesz zabrać ze sobą do toalety butelkę z wodą. Używaj do tego celu czystej wody pitnej. Jeśli kubeczek zacznie się przebarwiać, co po upływie czasu jest normalnym zjawiskiem, możesz je wyczyścić zamaczając na noc kubeczek w roztworze wody i tabletek do czyszczenia protez zębowych. Następnie dokładnie wypłucz kubeczek w wodzie. Kubeczka możesz używać przez kilka lat jeśli będziesz o niego właściwie dbała.

 • Skąd mam wiedzieć, czy prawidłowo włożyłam kubeczek?

  Po prawidłowym włożeniu kubeczka do pochwy nie powinnaś w odczuwać żadnego dyskomfortu z powodu jego obecności. Nie powinnaś go czuć, a on sam w żaden sposób nie powinien krępować Twoich ruchów. Kubeczek nie powinien wystawać z pochwy, ale powinien być na tyle płytko, abyś mogła bez problemów go wyjąć. Po włożeniu, kubeczek powinien całkowicie rozłożyć się w pochwie, dokładnie przylegając do jej ścianek. Aby sprawdzić, czy to się zadziało, delikatnie naciśnij dolną część kubeczka, możesz go spróbować przekręcić chwytając za wypustkę. Możesz też wsunąć palec i przejechać po obwodzie kubeczka, żeby sprawdzić, czy prawidłowo się rozłożył.

 • Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

  Aby wyjąć kubeczek, najpierw umyj ręce, przyjmij wygodną pozycję, np. kucnij  a następnie zmniejsz ciśnienie powstałe w kubeczku, poprzez delikatnie naciśnięcie dwoma palcami jego dolnej części. Pociągnij kubeczek. Powinien bez problemów wyjść. Pamiętaj, że zawsze należy wprowadzić Selenacup, tak aby można było łatwo do niego dotrzeć i dzięki temu bez problemów wyjąć. Jeśli kubeczek wchodzi zbyt głęboko i masz trudności podczas wyjmowania, być może wybrałaś niewłaściwy dla siebie rozmiar. Napisz do nas, a my pomożemy Ci dobrać odpowiedni dla siebie kubeczek.

 • Jak przechowywać kubeczek Selenacup pomiędzy miesiączkami?

  Kubeczek należy przechowywać, zapewniając mu dostęp powietrza, najlepiej w dołączonym do zestawu bawełnianym woreczku.

 • Czy mogę używać kubeczka Selenacup, jeśli mam alergię na lateks?

  Tak, kubeczek Selenacup  jest wolny od lateksu.