Twoja codzienna postawa ciała ma duże znaczenie dla mięśni dna miednicy. Na ich wzmocnienie lub osłabienie wpływa to w jaki sposób stoisz, siedzisz czy chodzisz. Dlatego przybliżę Ci najważniejsze zasady prawidłowej postawy. Jestem przekonana, że dzięki temu będziesz mogła wzmacniać mięśnie wewnętrzne.

Jednak zanim przejdziemy do postawy ciała, wróćmy jeszcze na chwilę do ćwiczeń na mięśnie dna miednicy, które zaproponowałam w poprzednim wpisie (link). Mam nadzieję, że wykonujesz je regularnie, bo dziś dołożymy kolejne. Po kolei:

Pozostań w pozycji leżącej, tak jak przy poprzednich ćwiczeniach. Robiąc wydech wyobraź sobie, że zaciskasz wszystkie trzy otwory (cewkę moczową, pochwę, odbyt), ale jednocześnie jakbyś chciała zassać je do góry. Oczywiście nie angażuj do tego pośladków. Zaś z wdechem rozluźnij mięśnie. To ćwiczenie jest trudniejsze i często wymaga czasu, żeby móc je wykonać prawidłowo. Jednak warto je praktykować, ponieważ angażuje praktycznie całe dno miednicy.

Idąc dalej. Jak zatem wygląda prawidłowa postawa?

Spróbuję Cię przeprowadzić przez jej najważniejsze punkty. Stań ze stopami na szerokość bioder. Powinny być ustawione pod kolcami biodrowymi, czyli najbardziej odstającymi kośćmi z przodu miednicy. Niech stopy będą ustawione równolegle względem siebie. Kolana powinny zostać luźne, czyli nie przeprostowane, ani nadmiernie zgięte. Po prostu powinnaś czuć w nich luz. Miednicę ustaw pionowo. W tym celu wyobraź sobie, że masz ogon i chcesz go podwinąć pod siebie. Jeśli znasz najważniejsze anatomiczne miejsca w miednicy, to łatwiej będzie Ci pomyśleć o tym, żeby spojenie łonowe i kolce biodrowe były ustawione w jednej, pionowej płaszczyźnie. Teraz wyciągnij czubek głowy do góry, jednocześnie oddalając uszy od barków i wydłużając szczególnie tylną część szyi. Ściągnij łopatki w dół, jednocześnie wciągając delikatnie pępek. Jeśli wykonałaś wszystkie instrukcje, to najprawdopodobniej aktualnie stoisz w prawidłowej postawie. Na początku możesz się w niej czuć nieco dziwnie i utrzymanie jej na dłuższą chwilę może być męczące. To normalne jeśli na co dzień przyzwyczajona jesteś do przygarbionej pozycji przed komputerem. Jednak spróbuj jak najczęściej przybierać prawidłową postawę w ciągu każdego dnia – podczas mycia zębów, gotując wodę na herbatę, czekając na autobus czy tramwaj. W każdej wolnej chwili stojąc, myśl o prawidłowej postawie, a nawet nie zauważysz, kiedy wejdzie Ci ona w nawyk. A wtedy również Twoje mięśnie dna miednicy będą Ci pomagały utrzymywać tę postawę, dzięki czemu będą się jednocześnie wzmacniać.

Spróbuj regularnie sprawdzać swoją postawę i w razie potrzeby ją poprawiać. Staraj się nie garbić. Dzięki temu, nie tylko sprawisz, że bóle pleców mogą odejść w zapomnienie. Może się również okazać, że „tylko” pilnując prawidłowej postawy zlikwidujesz nietrzymanie moczu lub zapobiegniesz temu objawowi.