Żyjemy w ciągłym pędzie. Codzienne obowiązki i dużo czasu spędzanego w pozycji siedzącej, stanowią negatywne połączenie, które odbija się m.in. na mięśniach dna miednicy. Jako marce kubeczków menstruacyjnych Selenacup zależy nam na Twoim zdrowiu. Dlatego aby uniknąć konsekwencji, podpowiadamy, jakie możecie wykonywać ćwiczenia, aby je wzmocnić.

Osłabienie mięśni dna miednicy wynika w głównej mierze z dużej ilości czasu spędzonego w pozycji siedzącej i nieprawidłowej postawy ciała. Jakie to może mieć konsekwencje? W pierwszej kolejności należy wymienić nietrzymanie moczu. Niestety, coraz więcej nawet młodych kobiet skarży się na tę przypadłość – szczególnie jeśli urodziły dziecko i nie wzmacniały mięśni dna miednicy w trakcie trwania ciąży, jak i po porodzie. Skutkować to może również opadaniem narządów, jak i coraz powszechniejszymi problemami z rozejściem mięśnia prostego brzucha po okresie ciąży. Zbyt osłabione mięśnie dna miednicy to również mniejsze zadowolenie ze zbliżeń z partnerem.

W jakim stanie są Twoje mięśnie dna miednicy?

Aby to sprawdzić, najlepiej znajdź w swoim mieście fizjoterapeutę specjalizującego się w zakresie ginekologii. Taki specjalista sprawdzi, co się dzieje w zakresie Twojej miednicy oraz zaproponuje odpowiednią terapię lub zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu. Mięśnie dna miednicy to nasza intymna strefa, dlatego dobrze, żeby specjalistą była kobieta, dzięki czemu bez skrępowania będziesz mogła porozmawiać o swoich problemach i obawach. Nawet jeśli żaden z powyższych problemów Cię jeszcze jeszcze nie dotyczy, to pamiętaj lepiej zapobiegać niż leczyć. Zadbaj o swoje zdrowie oraz swoją kobiecość i zacznij zwracać uwagę na swoje mięśnie dna miednicy.

Jak je wzmacniać?

Połóż się wygodnie, najlepiej na twardym podłożu, z ugiętymi nogami. Niech Twój kręgosłup lędźwiowy będzie ułożony w naturalny sposób, czyli powinien być tuż nad podłogą, tak żeby można było zmieścić pod nim kartkę papieru. Na początek zrób kilka głębokich oddechów. Skup się na tym, żeby z wdechem brzuch delikatnie się unosił, z wydechem opuszczał. Jednocześnie pilnuj, żeby kręgosłup lędźwiowy pozostał nieruchomy. Następnie z każdym wydechem wykonuj ruch jak przy powstrzymywaniu moczu, z wdechem rozluźnij te mięśnie. Pamiętaj, że tak samo ważne jak wzmocnienie mięśni dna miednicy, jest ich rozluźnianie. Dlatego też pilnuj, żeby po każdym spięciu był również czas na relaks. Wykonując to ćwiczenie spróbuj nie pomagać sobie pośladkami, czyli ich nie ściskaj.

Następnym krokiem jest zaangażowanie większej liczby mięśni. Teraz tak samo jak zaciskałaś i rozluźniałaś zwieracz cewki moczowej, identycznie spróbuj postąpić ze zwieraczami pochwy i odbytu. Innymi słowy wyobraź sobie, że z wydechem próbujesz zamknąć wszystkie trzy otwory (cewkę moczową, pochwę, odbyt), a z wdechem je otworzyć. Nie pomagaj sobie pośladkami. Kręgosłup lędźwiowy także pozostaje przez ten czas nieruchomy.

Postaraj się na początek opanować te ćwiczenia. Wykonuj je przez około pięć minut dziennie. Wkrótce, w kolejnym wpisie poznasz techniki angażujące więcej mięśni dna miednicy i nauczysz się świadomie je wzmacniać.